تقویت آمار و ارقام ایزو

تقویت آمار و ارقام ایزو

در سال 2011 مراجعه به استانداردهای ايزو در سايت­های اينترنتی و رسانه­ای با افزايش 38 درصدی نسبت به سال 2010 از تعداد 128937 استاندارد به 467830 استاندارد، مواجه بوده است. اما تصور بسياری از مردم در رابطه با عملكرد تدوين استاندارد چگونه است؟

برای پاسخ به چنين سوالاتی سازمان ايزو اقدام به انتشار نشريه آمار و ارقام ايزو (ISO in figures) نمود. اين نسخه جديد از نشريه چهارصفحه­ای كه در پايان سال 2011 تهيه شد، مجموعه­ای از 163 موسسه ملی استاندارد عضو ايزو را در بر دارد. امر تدوين استانداردهای بين­المللی و تشويقی ايزو برای مشاغل ، دولت و جامعه در نظر گرفته شده كه در برگيرنده مجموع 3335 موسسه فنی مشتمل بر 224 كميته فنی است كه هر يك بخش ويژه­ای از مشاغل يا فناوری را نشان می­دهد. در سال 2011، ايزو 1206 استاندارد جديد يا تجديد نظر شده را منتشر نمود و تعداد مجموع استانداردها تا پايان سال در نشريه ايزو به 19203 استاندارد رسيد. ميزان درخواست استانداردهای جديد ايزو در طی سال 2011 اشاره بر اين دارد كه 1419 پروژه جديد برای استانداردهای ايزو ثبت شده و بيانگر آن است كه اين تعداد به 4007 فقره برنامه كاری در كميته فنی افزايش يافته است. هم اكنون بخش عمده­ای از تدوين استانداردهای ايزو بصورت الكترونيكی انجام می­شود كه هم در افزايش كارايی و هم بر كاهش اثرات زيست محيطی و مالی فرآيند كار موثر می­باشد. در عين حال، جلسات حضوري نيز اهميت خود را حفظ نموده است. در سال 2011، تعداد 1580 نشست كميته فنی در 50 كشور برگزار گرديد. يعنی بطور ميانگين، هر روز 15 نشست جلسه فنی كاری در اقصی نقاط دنيا برگزار شد. 38 موسسه عضو ملی سازمان ايزو با كاركنان تمام وقت خود كه معادل 500 نفر می­باشند خدمات اداری و فنی را برای كميته­های تدوين استاندارد فراهم می­آورد. هماهنگی اين فعاليت­ها از سراسر جهان توسط 151 نفر از كاركنان دبيرخانه مركزی ايزو واقع در شهر ژنو برای 20 كشور صورت می­پذيرفت. هزينه­های عملياتی اجمالی دبيرخانه­های كميته­ها نيز حدود 140 ميليون فرانك سوئيس تخمين زده شده، كه توسط 38 موسسه عضو برگزار كننده اين كميته­ها تامين گرديد. هزينه­های عملياتی دبيرخانه مركزی ايزو 37 ميليون فرانك سوئيس بوده كه 55% اين مبلغ از طريق حق عضويت و 45% از طريق ديگر منابع درآمدی از جمله خريد و فروش نشريات و درآمد حاصل از خدمات، تامين بودجه شده است. دبير كل ايزو، آقای Rob Steele اظهار مي­دارد: "در صورتی اين ارقام در درك وسعت سيستم ايزو و عملكرد آن مفيد می­باشد كه مهمترين هدف ما را كه انعكاس اولويت­های تدوين استانداردها در مواجهه با نيازهای مشتريان، كاربران و ذينفعان می­باشد را در بر گيرد. "اين نشريه به دو زبان انگليسی و فرانسه منتشر شده است كه بصورت رايگان از طريق فروشگاه دبيرخانه مركزی ايزو به نشانی پايگاه الكترونيكی www.iso.org قابل دسترسی می­باشد. شايان ذكر است كه اين نشريه را می­توان به عنوان فايل PDF از طريق پايگاه اطلاع رسانی ايزو بصورت رايگان نيز دانلود نمود.

منبع: سازمان ملی استانداردثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا