پیام روز جهانی تایید صلاحیت (World Accreditation Day)

پیام روز جهانی تایید صلاحیت (World Accreditation Day)

پيام مشترك Randy Dougherty، رئيس مجمع بين­المللی تاييد صلاحيت (IAF) و Pete Unger، رئيس اتحاديه بين­المللی تاييد صلاحيت آزمايشگاهی (ILAC) به مناسبت روز جهانی تاييد صلاحيت 2012

در تاريخ نهم ژوئن 2012 (20/3/1391) مراسم روز جهانی تاييد صلاحيت برگزار می­گردد. شعار امسال بر چگونگی پشتيبانی تاييد صلاحيت از قابليت دسترسی به غذای سالم و آب آشاميدنی پاك، متمركز است. ما همگی به آب و غذای كافی برای ادامه حيات نيازمنديم كه حداقل بايد سالم و به اندازه كافی مغذی بوده و با قيمت مناسب عرضه شود. زنجيره تامين آب و غذا در نتيجه عواملي چون گسترش شهرنشينی، پيشرفت های فناوری در فرآوری و روش­های اعمال آن، تغيير در سليقه و تقاضای مصرف كنندگان و جهانی شدن هر چه بيشتر زنجيره تامين، به سرعت در حال تغيير می­باشد.  افزون بر اين، مصرف كنندگان در جهان توسعه يافته علاقه­مندند كه از منشا مواد اوليه غذايی كه مصرف می­كنند يا تركيبات معدنی آبی كه از بطری می­نوشند، اطلاع يابند. همچنين ممكن است نگران اثرات زيست محيطی و رعايت اصول اخلاقی در تجارت محصولاتی كه استفاده می­كنند، باشند. با توجه به اين عوامل، ضروری است مصرف كنندگان نسبت به ايمنی، امنيت تامين و اعتبار آب و غذای مصرفی خود اطمينان يابند. اين اعتماد از طريق به كار گيری سيستم­های معمول مديريت ايمنی غذا بدست می­آيد كه از طريق روش­های بازرسی و آزمون معتبر، در اقتصاد ملی و فراسوی مرزهای بين­الملی از "منبع تا مصرف" حمايت می­شوند. تعداد سازمانهايی كه مطابق با اين استانداردها خدماتی همچون آزمون­های آزمايشگاهی، اندازه­شناسی، بازرسی و صدور گواهی را ارائه می­نمايند در حال افزايش است. اگر چه اين نظام تاييد صلاحيت است كه تعيين می­كند اين سازمان­ها در ارائه خدمات خود شايسته و بی­طرف هستند. آزمايشگاه­های تاييد صلاحيت به منظور بررسی و تحليل آلاينده­ها يا اعلام صحت و اعتبار كالای توليدی مورد استفاده قرار می­گيرند. پايش و نمونه­برداری مداوم برای كنترل صحت مطالب درج شده بر روی برچسب كالای توليد شده كه كارخانه را ترك می­كند، ضروری می­باشد. سيستم­های مديريت ايمنی غذا توسط سازمان­هايی مورد استفاده قرار می­گيرند كه در كليه حوزه­های زنجيره تامين آب و غذا فعاليت دارند تا توانايی خود را در كنترل خطرات ايمنی تا زمان مصرف اثبات نمايند. مميزی­های روزمره بهداشتی توسط سازمان­های بازرسی تاييد صلاحيت شده انجام می­شوند. همچنين دامنه برنامه­های تاييد صلاحيت رو به افزايش است كه با تجارت منصفانه، غذاهای ارگانيك (آلی)، رفتار با حيوانات و تاثير بر محيط زيست مرتبط می­باشند. نهادها­ی تاييد صلاحيت كننده­ای كه در ارزيابی واجد صلاحيت شناخته شده­اند، توافقنامه­ای را به امضا می­رسانند كه از پذيرش نتايج و گواهی­های تاييد صلاحيت شده در داخل مرزهای ملی خود، پيشتيبانی می­كنند. اين توافقات كه مديريت آنها بر عهده مجمع بين­المللی تاييد صلاحيت (IAF) و اتحاديه بين­المللي تاييد صلاحيت آزمايشگاه­ها (ILAC) است، ضرورت انجام آزمون­های بيشتر، كنترل­ها يا گواهی مبادی ورودی هر كشور را از ميان برداشته، همچنين علامت تاييد شده بين­المللی را به قانونگذاران ارائه می­كند كه بيانگر مطابقت فعاليت­های تامين كننده با استانداردهای مورد موافقت می­باشند.

منبع خبر: سازمان ملی استاندارد ایرانثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا