پاسخ جامعه مميزي و بازرسي به اطلاعيه سازمان استاندارد در خصوص حق‌الزحمه بازرسي‌ها

جامعه مميزي و بازرسي ايران در نامه اي با امضا مهندس مسلم عباسي، رئيس هيات مديره جامعه مميزي و بازرسي پاسخ اعتراض آميز خود را در خصوص مفاد اطلاعيه اخير سازمان ملي استاندارد در خصوص حق‌الزحمه شركت‌هاي بازرسي اعلام كرده و خواستار تغيير مفاد اين اطلاعيه، به خصوص بند نخست آن شد. متن نامه مهندس عباسي به شرح زير است:

جناب آقاي دکتر کاظمي معاون محترم نظارت بر اجراي استاندارد و سيستم‌هاي کيفيت سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران با سلام احتراماً، عطف به نامه شماره 28098 مورخ 10/04/91 موضوع اطلاعيه حق‌الزحمه بازرسي و با عنايت به طرح موضوع در گردهمايي مديران شرکت‌هاي بازرسي و اعتراض آنان به صدور بخشنامه مذکور، اين جامعه وظيفه خود مي‌داند در راستاي صيانت از منافع شرکت‌هاي بازرسي و حفظ جايگاه قانوني آنان و انعکاس نظرات اعتراضي آنان، خواستار بررسي و تجديدنظرات در مفاد آن بخصوص بند يک نامه مذکور مي‌باشيم، اهم نقطه نظرات اعضاء جامعه بشرح زير تقديم مي‌گردد. 1- اصولا" واردکنندگان کالا ارتباط مستقيمي با شرکت‌هاي بازرسي ندارند و انجام امور مربوط به ورود کالا اعم از دريافت ايران کد، ثبت سفارش، سيستم تعاملي، نمونه برداري و آزمون توسط افراد واسطه و دوست دوم صورت مي‌پذيرد و در اين ارتباط بازرگانان مبالغ متعددي به افراد فوق‌الذکر مي‌پردازند و بازرگانان نيز به زعم خود اين موضوع را مرتبط با شرکت‌هاي بازرسي مي‌دانند. موارد متعددي از اين نوع به عنوان شاهد مثال وجود دارد که در صورت لزوم ارائه خواهد گرديد. 2- قطعا" جنابعالي، مديرکل محترم بازرسي کالا در امور صادرات و واردات و کارشناسان محترم حوزه بازرسي در آن سازمان اشراف کامل به امر استاندارد کيفيت و بازرسي و ريزکاري‌هاي مرتبط با آن دارند و اين جامعه آمادگي دارد در حضور کارشناسان آن سازمان بصورت عملي اثبات نمايد که ثبت استانداردهايي که مرتبط با حداقل يک آيتم يا کالا مي‌باشد بصورت تقريبي دو ساعت زمان نياز دارد، حال چگونه جنابعالي انتظار داريد در رابطه با بند يک نامه مذکور براي ثبت سفارش کليه اطلاعات مندرج در يک پروفرما که ممکن است حتي بيش از يک روز طول بکشد شرکت بازرسي 000/300 ريال حق‌الزحمه دريافت دارد و براي يک پروفرما با بالغ بر 50 قلم يا بيشتر کالا و صرف زمان يک روزه توجيه دريافت 000/300 ريال چيست. يقينا" در اين مورد مشتريان با پاسخ منفي شرکت‌هاي بازرسي و عدم همکاري با مشتريان و حواله آنان به ساير شرکت‌ها و سرگرداني مشتريان مواجه خواهند شد. در پايان مجددا" همانگونه که در جلسه حضوري معروض داشتم، در اين ارتباط بايد طرحي نو درانداخت و انتظار حل تمامي معضلات و مشکلات مربوطه را از شرکت‌هاي بازرسي و ايثار و خودگذشتي آنان نداشت، چه شرکت‌هاي بازرسي نيز بايد جوابگوي انتظارات سهامداران خود باشند. پيشاپيش از عطف توجه ومساعدتي که نسبت به اين موضوع مبذول مي فرمائيد کمال تشکر و قدرداني را دارد. با تشکر مسلم عباسي رئيس هيأت مديره جامعه مميزي و بازرسي ايران

 

منبع: جامعه ممیزی و بازرسی ایرانثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا