بهره‌وری در گروه سیمان

گروه صنعت و معدن- در سال 2002 میزان کل تولید سیمان در دنيا حدود 1800 میلیون تن بوده است. بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های سیمان در دنيا، به ترتیب چین با 704، هند با 100 و آمریکا با 91 میلیون تن، سه کشوری هستند که به تنهایی نیمی از کل سیمان تولید شده در یک سال در دنيا را تولید می‌کردند.

ایران نیز از جمله کشورهای تولید کننده مهم سیمان در دنيا است. بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 90 بیش از 66 میلیون تن سیمان تولید شده است. همچنین ظرفیت تولید سیمان قرار است تا پايان سال 91 به 86 میلیون تن افزایش يابد. بر اساس سالنامه آمار بهره‌وری کشور که از سوی مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در فاصله سال‌های 1384 تا 1388 منتشر شده، گروه سیمان پنجمین گروه از 25 گروه اقتصادی است که مورد بررسی قرار گرفته است.
بر اساس نمودار فوق، بهره‌وری کل در گروه سیمان از سال 84 روند نزولی داشته است. مشكلات تامین سوخت، فرسودگی تجهیزات، تامین مواد اولیه، رقابتی شدن بازارهای صادراتی و ... از جمله دلایلی است که موجب شده است در 6 سال گذشته روند رشد بهره‌وری صنعت سیمان منفی شود.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصادثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا