بازرسی ادواری آسانسور اجباری شد

بازرسی رایگان

مسلم بيات، مدير كل استاندارد استان تهران با اعلام خبر فراخوان برای بازرسی ادواری آسانسورهای داخلی از رايگان بودن بازرسي ادواري آسانسور به صورت محدود و طي يك مرحله خبر داد.

رييس اداره اجراي استاندارد خدمات اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران نیز در این خصوص می‌گوید: فراخوان اعلام شده برای بازرسی به مدت یک سال رایگان است و در دوره‌های بعدی هزینه‌های بازرسی از متقاضیان دریافت خواهد شد.

به گفته عليپور در گذشته مالکان تنها برای اخذ پایان کار اقدام به اخذ گواهینامه می‌کردند و گواهی صادره نیز تنها برای یک‌سال اعتبار داشت اما در حال حاضر اخذ گواهینامه به صورت دوره یک ساله اجباری شده است.

اعتبار گواهینامه تنها یک سال

بیات با بيان اينكه مطابق الزامات استاندارد ملي 1-6303 و دستورالعمل‌هاي جاري در سازمان ملي استاندارد ايران، گواهي ايمني و كيفيت صادره توسط شركت‌هاي بازرسي فني تاييد صلاحيت شده و تاييديه‌هاي صادره يك سال اعتبار دارد، افزود: آسانسورهاي در حال بهره‌برداري، تحت سرويس و نگهداري مستمر قرار مي‌گيرند.

بر اين اساس بيات ضمن تاكيد بر فرهنگ‌سازي در اين زمينه اعلام كرد؛ اداره کل استاندارد استان تهران در نظر دارد جهت ارزيابي ايمني و اطلاع‌رساني، از تعداد محدودي آسانسور نصب شده در سال‌هاي گذشته توسط شرکت‌هاي بازرسي تاييد صلاحيت شده به صورت رايگان بازرسي كند. بنابراين همه شهروندان متقاضي انجام بازرسي ادواري مي‌توانند به اداره كل استاندارد تهران مراجعه كنند.

به گفته بیات در صورت عدم‌انجام سرويس و نگهداري مستمر و بازرسي ادواري سالانه و دريافت گواهينامه ايمني، مسووليت مستقيم حوادث و سوانح احتمالي بر عهده مالكين و مديران ساختمان‌هاي داراي آسانسور است.

شهریار عطاریان، ريیس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نیز در این خصوص مي‌گويد: در کشور شرکت‌های بازرسي آسانسور صرفا موارد ایمنی را در زمینه توليد آسانسور بررسی مي‌کنند و نظارتی در زمینه کنترل کیفیت بالابرهای تولید داخل وجود ندارد.

.

 

.

او به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه شرکت‌های بازرسی آسانسور در بازرسی‌هاي پس از نصب نيز عمدتا چهار قطعه گاورنر، پاراشوت، قفل در و ضربه گیر را مد نظر قرار مي‌دهند كه به زودی تابلوی فرمان نیز به این قطعات نظارتی اضافه مي‌شود.

ريیس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اضافه کرد: از سال 77 تاکنون بیش از 44 هزار گواهینامه آسانسور توسط اين شركت صادر شده است و طبق مقررات تنها بعد از ارائه گواهینامه آسانسور، پایان کار به دارندگان ساختمان‌ها ارائه خواهد شد، به همین دلیل بازرسي ادواري آسانسورها در شرایط کنونی برای افزایش ایمنی الزامی است.

عطاریان با بیان اینکه در حال حاضر در تهران تنها 8 شرکت بازرسی آسانسور وجود دارد، افزود: حدود 320 شرکت آسانسوری نیز وجود دارند که مجاز به فروش، نصب و راه‌اندازی آسانسور در سطح کشور هستند. وی با اشاره به اینکه این شرکت‌ها نیز دارای اعتبار سه ساله هستند، اظهار کرد: بعد از پايان دوره اعتبار، این شرکت‌ها مجدد مورد بررسي قرار گرفته و در صورت وجود صلاحيت گواهينامه آنها تمديد مي‌شود. این در حالی است که اگر شرکتی تخلفی انجام دهد، اعتبار و پروانه آن شرکت لغو خواهد شد.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا