استانداردهای ایزو چگونه به 7 میلیارد انسان منفعت می رسانند؟

به موازات اینکه جمعیت جهان به هفت میلیارد نفر رسیده است، استانداردهای ایزو، ابزارهای عملی را برای ایجاد دنیایی بهتر و ایمن­تر ارائه کرده­اند. به گفته صندوق جمعیت ملل متحد (UNFPA)، جمعیت کره زمین در حال حاضر به هفت میلیارد نفر رسیده است و این لحظه­ایی منحصر به فرد در تاریخ بشر است که موفقیت و چالش را با هم در پی دارد. این مسئله زندگی تک تک افراد کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است، جهان هفت میلیاردی موضوعاتی همچون شهرنشینی، دسترسی به خدمات بهداشتی و پرورش جوانان را می­طلبد و در همین حال فرصت نادری را برای دعوت به تجدید تعهد جهانی برای جهانی سالم و پایدار بوجود آورده است.

دبیر کل ایزو راب استیل اظهار می کند: "استاندارد نقش محوری در تسهیل تعامل بسیاری از مردم داشته است. هر روز استانداردهای ایزو با ارتقاء کیفیت و کارایی به هزاران نفر از مردم کمک می­کند، در محل کار، در خانه و در تفریح، زندگی را امن تر و راحت تر می­نماید، وضعیت اقتصادی را رونق می­بخشد و از کره زمین محافظت می­نماید، و این مسئله به این دلیل است که استانداردهای ایزو  توسط خود مردم برای کمک به حل مشکلات­شان ساخته شده است."

نمونه­هایی از این استانداردها شامل استانداردهای ایمنی مواد غذایی، تجهیزات پزشکی، مسئولیت­های اجتماعی، ساختمان و ساخت و ساز، حمل و نقل و مقابله با تغییرات آب و هوایی می­باشد. خواه ما در حال فشار دادن ترمز یک ماشین باشیم، یا در حال بازی هاکی روی یخ با یک کلاه محافظ و یا استفاده از یک کامپیوتر، استانداردهای ایزو سهم مهمی در ایمنی و کارایی ما در استفاده دارد.

به موازات اینکه جمعیت جهان به هفت میلیارد رسیده است، استانداردهای بین­المللی می­تواند به مقابله با هر چالش در حال ظهور کمک نماید. به عنوان مثال، استانداردهای لازم برای کیفیت غذا و آب و برای مدیریت انرژی می­تواند به استفاده موثر از منابع کمک می­کند و استانداردهای فن­آوری­های جدید به ترویج و گسترش نوآوری­های بسیار مهم برای تسهیل زندگی این جمعیت در حال افزایش کمک می­نماید. در واقع، بسیاری از استانداردهای ایزو با پرداختن به جنبه­های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کمک می­نماید.

حال چه چیزی سازمان ایزو را اینقدر موثر می­سازد که پلت فرمی غیر سیاسی و غیر حزبی ارائه می­کند جایی که در آن استانداردها از طریق پروسه شفاف و باز، توسط نمایندگان مردم که به آن استاندارد­ها نیاز دارند، و آنها اجرا می­کنند، ایجاد می­شود؟

این مسئله به این دلیل است که استانداردهای ایزو موافقت نامه­های بدست آمده از رویدادهایی همچون کنفرانس سران درباره زمین و آینده آن (Earth Summit) و کنفرانس ریو 20+ را به اقدامات عملی ترجمه می­کند که می­توانند در سراسر جهان اجرا شوند.

 

نویسندگان: دیوید توسا و ملیسا ام. کاوانو

منبع: روزنامه دنیای ااقتصاد/ مکنزی- آوریل 2012ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا