استاندارد 2800 ايران

 

کشور پهناور ایران در یکی از مناطق زلزله خیز جهان در مسیر کمربند زلزله آلپ – هیمالیا قرار دارد. وجود گسل‌های فراوان در سراسر پوسته ایران و وقوع مکرر زلزله های ویرانگر در طول تاریخ واقعیتی است که خواه نا خواه باید آن را به عنوان یک تهدید بالقوه باور داشت و برای مقابله با آن چاره اندیشی نمود. خوشبختانه امروزه با بهره‌مندی از پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه مهندسی زلزله و زلزله شناسی می توان با ساخت و ساز ایمن مخاطرات ناشی از زلزله را به حداقل ممکن رسانید. تهیه و تدوین آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ایران) یکی از اقدام‌های شایسته‌ای است که توسط مرکز و با همکاری محققین و متخصصین ذیربط، در همين راستا صورت گرفته است. نقش مؤثر و سازنده این آیین نامه در ترویج ساخت و ساز ایمن در کشور بر کسی پوشیده نیست. تدوين اين آيين موجب رونق ضوابط مهندسی در روند ساخت و ساز کشور و در عين حال، تلاش برای اجرای فراگير آن و جلوگيری از تخلفات، در کاهش خسارات ناشی از زلزله، بسيار مؤثر بوده است. 

اميد است  تلاش و پشتکاری که در تهيه و بازنگری استاندارد 2800 ايران صورت می‌گيرد، با توجه و اهتمام جدی در به کار بستن آن و به کارگيری نظام اجرايی و نظارت کارآمد در ساخت و ساز کشور به ثمر نشيند و شاهد تکرار مصایب و خسارات غير قابل جبران، مانند زلزله بم و زرند نباشيم.

منبع: وزارت راه و شهرسازیثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین اخبار


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا